piątek, 4 listopada 2011

gwóźdź programu

była sobie kiedyś kobieta zwana baba jagą. Nosiła się na czarno. W upalne dni chodziła pod czarnym parasolem. Na uszach miała narośla, niczym kolczyki, co ją wyróżniało spośród innych. Miała zimne, przeźroczyste oczy.  Mieszkała w małym domku, zamiast kota miała myśliwskiego psa i w swoim starym sadzie poteżną czereśnię, a owoce z tego drzewa wydawały się być najsłodsze na świecie, bo zupełnie niedostępne. Budziła się wcześnie i od rana przystępowała do koncertowania na progu solidną drewnianą pałką o dno metalowej miednicy. Taką ją zapamiętałam. Teraz sad zarósł, czereśnia została pocięta do kominka przez koneserów drewna nieswojego, najlepsze gruszki na świecie zachowały jeden konar, mały domek zarósł dzikim winem i jesienią jest magicznym tworem, pożarty w całości z drzwiami, schodkami i oknem. Obok sadu była stara stodoła. Dla nas czarodziejska. Będąc dziećmi zaglądaliśmy przez szpary do środka i snuliśmy nieziemskie opowieści, dziś takie zaglądanie grozi kalectwem, bo kolejne wiatry halne rozbierają ją na cząstki i odsłania się tajemnicze wnętrze. Zostały jeszcze deski z głebokimi słojami, jakby rzeźbionymi wiatrem, deszczem i słońcem, dachówki i wapienny kamień na słupkach z odbitymi muszlami. Znalazłam kawałek tego świata...

4 komentarze:

 1. pamiętam opowieści mrożące krew w żyłach o babie jadze z sąsiedztwa! Mistyczne to wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele, wiele lat temu moja córka będąc ze mną w pralni zaczęła nagle potwornie płakać i uciekać.
  Kiedy ją zapytałam co jej odbiło, z glutem przy nosie pokazała palcem pewną panią w kolejce i powiedziała na cały głos: BAAABA JAAAGA!
  Myślałam, że zapadnę się pod ziemię i czym prędzej wyszłam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. no nieźle Bea :)
  Kasztelanka a Ty ją pamiętasz? tą naszą?
  Ta baba jaga z sąsiedztwa widząc kiedyś moich znajomych stanęła i z rękami na biodrach krzyknęła: jestem baba jaga, rozbierajcie się do naga! była nieprzewidywalna i nieobliczalna...ale też ubarwiła nasze dzieciństwo :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...